Teoria Self-Reg i uważność

O raju, zapomniałam o przedświątecznym kalendarzu! Dotarło do mnie, kiedy kolejny raz usłyszałam pytanie: ” Mamkaaa, a kiedy będą święta?”

Jeszcze na początku listopada byłam pewna, że w tym roku to na pewno zrobię – wycinanki, zadania, upominki – coś wymyślę fajnego! O istnieniu przedświątecznych kalendarzy dla dzieci w stylu deluxe, dowiedziałam się dopiero kiedy zostałam mamą. Wcześniej miałam tylko jedno wspomnienie z dzieciństwa, na które do dziś przełykam ślinę – otwierane okienka z czekoladkami. Wyjadane zawsze niezgodnie z założonym porządkiem.Drogą szybkiej eliminacji wymyśliłam, że w kalendarzu będą zadania. A piszę o tym wszystkim, bo zadaniami – pomysłami na uważnościowe zabawy, chcę się z Wami podzielić w następnym poście.

W lepszym zrozumieniu jak w praktyce na maluchy działają uważnościowe zabawy przyszła mi teoria Self-Reg. Jednym z aspektów uważności jest rozwijanie świadomości ciała. Acetylocholina to neuroprzekaźnik, który wydziela się w czasie praktyk kierujących uwagę do odczuć ciała, do wewnątrz. Szczególnie znany jest z tego, że obniża tętno i ciśnienie krwi, zapewnia głębszy sen. Już brzmi dobrze. A dodam jeszcze, że ma korzystny wpływ na utrzymanie uwagi. W praktyce oznacza to, że podczas uważnej jogi dla dzieci, zabaw wspierających odbieranie, odczuwanie, nazywanie wrażeń płynących z ciała, dzieci doświadczać mogą obniżenia napięcia i jednocześnie wzmacniać zdolność do koncentracji.Jak konkretnie wspomóc w tym maluchy? Sprawa jest prosta – zabawą! Zabawą, podczas której dzieci mogą skupić się na ruchach i odczuciach płynących z poszczególnych części ciała, doświadczać świata wszystkimi zmysłami. Autor „Self-Reg” dr Stuart Shanker rozróżnia cztery sposoby na zwrócenie się do wewnątrz:

– spowolnienie tempa podczas codziennych zajęć, w zabawach i grach;

– podkreślenie natężenia bodźców – rozpoznawanie, które i w jakiej dawce nie działają dobrze na dobrostan dziecka;

– pomaganie dziecku w rozpoznawaniu, które aktywności fizyczne działają na niego pobudzająco, a które rozluźniająco;

– rozbicie instrukcji na mniejsze elementy, danie czasu na skupienie na każdym z nich.

A przykłady ich zastosowania znajdą się w przedświątecznych zadaniach.